top of page

Fırında C vitamini bombası yeşil karnabahar


Ara sıra pazarda karşıma çıkan yeşil karnabahar, sanat müzesinde sergilenebilecek kadar estetik bir sebze. İnsan elinde evirip çevirmeye doyamıyor, o kadar kusursuz bir tasarım. (Meraklısı için not: Dizilim Fibonacci serisine uyuyormuş! İşte o kadar kusursuz.) Biraz araştırınca yeşil karnabaharın aslında brokoli ve karnabahar arasında yer alan bir sebze olduğunu ve C vitamini yönünden karnahabardan daha zengin olduğunu öğrendim. İsmi yurt dışında romanesco olarak geçiyor, bizde piramitli ya da kristal yeşil karnabahar da deniyor. Her zaman olmasa da pazarda ara ara karşılaşıyoruz. Siz de kış bitmeden kendisiyle karşılaşırsanız bir şans verin bence.

Ben 1 baş karnabaharı Sarp'la birlikte bolca inceledikten sonra etin yanında servis etmek üzere fırında pişirdim. Ben bir süredir normal karnabaharı da hep fırında pişiriyorum, ev halkı ve özellikle Sarp severek yiyor. Karnabahar sevmeyen bile bu halini seviyor, kendimden biliyorum. O tarife şu linkten ulaşabilirsiniz. (Bence buharda ya da suda yumuşayana kadar 5-6 dakika kadar haşlanıp sonra üzerine limon ve zeytinyağıyla da harika olur. Daha kısa süre pişeceği için C vitamini de daha iyi korunmuş olur.)

Hazırlaması ve pişirmesi çok kolay. Hem eve besin değeri yüksek, değişik bir sebze girmiş oluyor, hem de Sarp sürekli gördüğü bir şey olmadığı için daha çok ilgi duyarak , eğlenerek yiyor.

Malzemeler:

1 baş yeşil karnabahar

3 çorba kaşığı zeytinyağı

1 limonun suyu

1 çorba kaşığı kimyon

3 diş sarımsak

Hazırlanışı:

Fırını önceden 200 derecede ısıtın

Karnabaharı çiçeklerine ayırın (çok minik olmasına gerek yok) ve iyice yıkayıp kurutun

Fırın tepsisine yayıp zeytinyağı, dövülmüş sarımsak, limon suyu ve kimyonla iyice harmanlayın. Çok fazla üst üste gelmemelerine dikkat edin ki hepsi aynı miktarda pişebilsin.

20 dakika boyunca fırında pişmeye bırakın, sonra kapağı açıp tepsideki malzemeyi biraz karıştırın ve kapağı kapatıp üzeri hafifçe kızarana kadar 15-20 dakika daha pişirin

Karnabaharınız hazır! Afiyet olsun.

bottom of page