top of page

Kuşkonmaz çok faydalıymış. Peki nasıl pişirelim, bebeklere nasıl yedirelim?


Kuşkonmaz bizim mutfaklarımıza yeni yeni yerleşen, çok faydalı bir sebze. Eskiden zor bulunurken artık marketlerde uygun fiyatlara rastlıyoruz. Protein yönünden çok zengin, magnezyum ve kalsiyum değerleri yüksek. En güzel tarafı ise kuşkonmaz birçok şekilde hazırlanabiliyor ve hepsi birbirinden kolay yöntemler. Et, balık, tavuk yemeklerinin yanına harika bir garnitür alternatifi. Bebeklere 8. aydan itibaren verilebiliyor.

Sarp ek gıdaya geçtikten sonra kuşkonmazı ilk olarak buharda pişirip dilimleyerek vermeye başladım. Hem çok besleyici, hem de elde kolayca kavranabildiği için blw'ye de uygun bir seçenek oluyor. Demet halinde aldığım kuşkonmazları iyice yıkıyorum. Daha sonra alt kısmındaki sert bölümü ayırıyorum. Kuşkonmazları alt kısmına doğru hafifçe bükerseniz zaten tam olarak neresinden ayrılması gerektiğini size söyleyecektir. Bükülünce sert kısım çıt diye kırılıyor. Ve buyrun kamu hizmeti: Size kuşkonmaz bükme ve çıtlatma videosu buldum :)

Ek gıdaya yeni geçenlere sadece kuşkonmaz için değil, tüm sebzeler için kullanabileceğiniz IKEA'nın şu buharda pişiricisini öneririm, ben çok sık kullandım ve hala kullanmaya devam ediyorum. Sebzeleri haşlamak yerine buharda pişirirseniz besin değerlerini daha iyi korumuş oluyorsunuz. İçine kaynar su koyduğunuz bir tencerenin üzerine buharda pişirme aparatını yerleştirip kuşkonmazları yerleştirip tencerenin kapağını kapatıyorsunuz. Birkaç dakikada hazır oluyor, kuşkonmazları dışarı aldıktan sonra üzerine biraz zeytinyağı gezdirince tamamdır! Bende bu aparattan yok diyen elbette haşlayabilir.

Kuşkonmazı pişirirken kullandığım diğer bir yöntem (ve favorim) ise fırınlamak. Fırını 200 derecede önceden ısıtıyorum. Kuşkonmazları, üzerine pişirme kağıdı serdiğim fırın tepsisine yayıp, üzerine zeytinyağı gezdirip, iyice harmanlıyorum. (Önceleri Sarp için olanları ayırıp, bizimkilerin üzerine karabiber çekip, parmesan rendeliyordum. Sarp artık karabibere de parmesana alıştığı için ayırmama gerek kalmadı, siz bebeklerin yaşına göre hareket edebilirsiniz. Kuşkonmaz kendiliğinden çok lezzetli olduğu aslında üzerine hiçbir şey eklemeden de yenebilir.) Fırından çıktıktan sonra üzerine limon da sıkabilirsiniz, çok yakışıyor.

Tavada yağı ısıtıp kuşkonmazları 10 dakika kadar soteleyebilirsiniz. Yağa sarımsak eklerseniz çok lezzetli olur.

Kuşkonmazı tek başına yemek yerine birçok yiyeceğin içine de katabilirsiniz. Mesela ben vakit olduğunda sabahları kuşkonmazı buharda pişirip, küçük küçük doğrayıp Sarp’ın omletine ekliyorum. Makarnaya da çok yakışıyor.

Kuşkonmaz kelimesini hayatım boyunca yetecek kadar çok yazdığım yazımızın sonuna geldik ama kuşkonmazla yapılabilecek her şeyi listelediğimi sanmıyorum. Gerisi sizin yaratıcılığınıza kalmış :) Özetle, daha önce yapmadıysanız markette karşılaşınca kuşkonmaza bir şans verin ve size en pratik görünen şekliyle pişirin. Yiyin yedirin. Afiyet olsun :)

bottom of page