top of page

Peynirli kabak çiçeği dolması


Kabak çiçeği ile yapılan her şeye bayılıyorum. Genelde zeytinyağlı biber dolmasına benzer pirinçli bir içle doldurulmasına alışık olduğumuz kabak çiçeğini aslında birçok farklı şekilde hazırlamak mümkün. Bu da çok sağlıklı seçeneklerden biri. Pirinç yerine sadece peynir dolgusu var. Daha önce kabak çiçekli pilav tarifi yazmıştım, şuradan okuyabilirsiniz.

Kabak çiçeği alırken dikkat etmeniz gereken önemli detaylardan biri balkabağı değil, yeşil kabakların çiçeğini almak çünkü balkabağının çiçeği pek lezzetli olmuyormuş.

Pişirmeden önce Sarp'a çiçekleri gösterdim, ilgisini çekti. İçini doldurup yemek yapacağız diye anlattım, şaşırdı. Bence yemeklerde öncesi/sonrasını görmek çocukların yemeklerle daha çok ilgilenmesine yardım ediyor. Belki de kendilerini işin bir parçası gibi hissettikleri için böyle oluyordur. Sarp peynire çok da bayılan bir çocuk değil ama fırından çıktıktan sonra dolmaları severek yedi. Ben de onun iki katı kadar yemişimdir :)

Taze soğan ve lor peyniri 6. aydan itibaren serbest, 1 yaş altı için yumurtanın sadece sarısı kullanılabilir. Maydonoz ve dereotu 9. aydan itibaren kullanılabilir. Nanenin toz hali ve fesleğen ise 7. aydan itibaren serbest, gerekirse sadece onlar kullanılarak da hazırlanabilir. Buğday unu ise 8. aydan itibaren kullanılabiliyor. Kabak 6. aydan itibaren serbest olduğu için çiçeğini kullanmanın da bir sakıncası olmadığını düşünüyorum.

Tarife geçiyorum:

Malzemeler:

20 adet kabak çiçeği

3-4 dal taze soğan

150 gr lor peyniri

100 gr beyaz peynir

1 avuç maydonoz

1 avuç dereotu

(Varsa taze ya da kuru nane de ekleyebilirsiniz)

3 yumurta

Karabiber

İstenirse üzerine serpmek için 2 kaşık tam buğday unu

Hazırlanışı:

Kabak çiçekleri iyice açılmaları için soğuk suya atılıp 5 dakika bekletilir

Beklerken içini hazırlayabilirsiniz:

Lor peynirini ve beyaz peyniri ufalayın

Karışımın içine bir yumurta kırın

İnce kıyılmış taze soğan, maydonoz, dereotu ve karabiberi de ilave ederek iyice karıştırın

Açılmış kabak çiçeklerinin iç kısmındaki tohumları elinizle çıkararak temizleyin (Kabak çiçeği oldukça narin olduğundan, yırtılmaması için biraz dikkatli olmakta fayda var. Yırtılırsa da çok önemli değil, sarma gibi sarabilirsiniz.)

Hazırladığınız içi kabaklara doldurun ve kabak çiçeklerinin yapraklarını içeri doğru kapatın

Bir kaba 2 yumurta kırarak çırpın

Doldurduğunuz kabak çiçeklerini yumurtaya bulayın ve pişirme kağıdı serdiğiniz bir fırın tepsisine dizin

İsteyenler biraz çıtırlık vermesi için 1-2 kaşık unu çiçeklerin üzerine serpin

Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 25 dakika civarı, üzerleri hafifçe kızarıncaya kadar pişirin.

Afiyet olsun!

bottom of page