top of page

Bulgurlu Nohutlu Kuzu etli (gizli) Pırasa yemeği


Bu nasıl yemek ismi diye gülenler kim? :) Ben de başlığı yazarken güldüm ama Sarp ve pırasa sevmeyen eşim bolca pırasalı bu yemeği bayıla bayıla yerken daha çok güldüm!

Sarp benim pırasayı daha önceden pişirdiğim tek şekil olan zeytinyağlı pırasa yemeği haliyle yemiyor. Pırasa kaygan geliyor, biraz huylanıyor. Ben de çözümü pırasalı kek yapmakta bulmuştum. Tarifi buradan okuyabilirsiniz. Pırasa çorbası da gerçekten çok lezzetli oluyor. Onu da buradan okuyabilirsiniz. Klasik zeytinyağlı pırasaya veda edince yaratıcı çözümler şart oldu kısacası! Bu yemeği pırasa sevmeyenler de severek yiyecektir. Örneğin eşim içinde pırasa olduğunu anlamadı :)

Pırasayla farklı ne yapabilirim diye düşünürken aklıma böyle hazırlamak geldi. Pırasaları iyice küçülttüğüm zaman Sarp daha sorunsuz yiyor. Bir de içine sevdiği ne eklesem derken, bulgur ve nohut da işin içine girince proje başarıya ulaştı :) Sarp kadar biz de çok sevdik. Pırasanın en lezzetli hallerinden biri olduğunu düşünüyorum!

Pırasayı temizlerken önce boylamasına ortadan ikiye kesiyorum, daha sonra minik yarım aylar şeklinde kesip o şekilde biraz suda bekletip

yıkıyorum. Nasıl doğradığımı yukarıda linkini verdiğim pırasalı kek tarifinde görebilirsiniz.

Pırasayı bebeklere ek gıdaya geçişin başlarında, 6. aydan itibaren verebilirsiniz. Soğan ve sarımsak da 6. ay, kuzu eti, bulgur ve nohut ise 9. aydan itibaren serbest. Yani yemek bu haliyle 9. aydan itibaren bebeklere verilebilir. Ben oldukça uzun süre boğazına takılabilir diye nohut vermeye korkuyordum. Sizin de o şekilde tereddütleriniz varsa nohutları hafifçe ezebilirsiniz.

Ben yemekleri hep birlikte yiyeceğimiz şekilde hazırladığım için bu tarifle 4-5 porsiyon elde ediliyor. Siz miktarı buna göre ayarlayabilirsiniz.

Malzemeler:

4 dal orta kalınlıkta pırasa

250 gr kuzu kuşbaşı

1 küçük kase haşlanmış nohut

3/4 çay bardağı pilavlık bulgur

1 soğan

2 diş sarımsak

3 yemek kaşığı zeytinyağı

2 su bardağı sıcak su

Dileyenler için (1 yaş üzeri için) biraz tuz

Hazırlanışı:

Pırasaları ince ince doğrayın ve bir süzgece alıp iyice yıkayın.

Soğanı ve sarımsağı da minik minik doğrayın

Tencereyi ateşe koyun ve yüksek ateşte iyice ısıtın

Etleri tencereye alın ve fazla karıştırmadan her tarafı pişecek şekilde birkaç dakika mühürleyin.

Daha sonra ocağı orta ateşe ayarlayın ve tencereye zeytinyağını ilave edin

Üzerine soğan, sarımsak ve pırasayı da ekleyip karıştırarak soteleyin

Pırasalar yumuyaşınca üzerine yıkadığınız bulguru ve haşlanmış nohutları da ekleyip bir iki kez karıştırın ve üzerine sıcak suyu ve dilerseniz tuzu da ekleyerek kapağını kapatıp pişmeye bırakın.

Bulgurlar pişip, suyunu çektiğinde, yaklaşık 10-15 dakika içinde yemeğiniz hazır.

Afiyet olsun!

bottom of page