top of page

Keçiboynuzlu tost


Sarp'ın yemek yeme macerasının başlangıcından beri beni en mutlu eden şey sorunsuzca yumurta yemesi olabilir. Çünkü ben kendimi bildim bileli yumurtayı sevmezdim. Hamileliğimde doktor bir yolunu bulup her gün yiyeceksin diyince mecbur yemeye başladım, sonrasında da çok bayılmasam da yemeye devam ettim. Her gün olmasa da kahvaltıda sık sık yumurta yemeye çalışıyorum. Yumurta hem çok besleyici, hem çok pratik şekilde hazırlanabilen, hem de ekonomik bir yiyecek olduğu için her zaman yumurtayı sevenlerin çok şanslı olduğunu düşünmüşümdür :)

Sanırım Sarp her gün üst üste omlet yemekten biraz sıkıldı. Bu ara omletlere biraz mesafeli duruyor. Israr edip yumurtadan soğutmak istemiyorum ama sadece pankek, krep, muffin ya da sebze tostları gibi yumurta barındıran ama aslında yumurtanın kendisi olmayan seçeneklere başvuruyorum. Biraz ondan biraz ondan. Yumurtanın sade halini unutmasın ama kahvaltılar da biraz renklensin.

Bu tarif aynı zamanda avokadoyu zor yiyen bebekler için de iyi bir seçenek. Keçiboynuzu da kalsiyum bakımından zengin ve kemik gelişimi için faydalı. Hatta beyin hücrelerinin yenilenmesine yardım ettiği de söyleniyor. Ben keçiboynuzu özü ve keçiboynuzu ununu evde sık sık kullanıyorum.

Haydi tarife geçelim o zaman. Yumurtanın tamamı kullanıldığı için tarif 1 yaş üzeri için uygun. Avokado 6. aydan itibaren bebeklere verilebiliyor. Keçiboynuzu unu ve tam buğday unu genelde 8. ay sonrası öneriliyor.

Son olarak şunu da belirteyim, keçiboynuzu unu bu tosta bir miktar tatlılık katıyor ama tatlı yerine verilebilecek kadar şekerli bir tadı olmuyor. Eğer siz daha tatlı bir yiyecek yaratmak isterseniz, tostu hazırladıktan sonra üzerinde bal gezdirebilir ya da pişirmeden önce karışıma 1 tane ezilmiş küçük olgun muz ekleyebilirsiniz.

Malzemeler:

1 yumurta

1/4 avokado (ezilmiş)

1 yemek kaşığı keçiboynuzu unu

1 yemek kaşığı tam buğday unu

Hazırlanışı:

Yumurtayı çırpın

Ezilmiş avokadoyu yumurtayla karıştırın

Unları da ekleyip iyice karıştırın

Tost makinesinde iki pişirme kağıdı arasında 5-7 dakika kadar pişirin.

Afiyet olsun!

bottom of page