top of page

Kıymalı enginar


Enginar en sevdiğim sebzelerden biri, senelerdir severek yaparım. Aslında en sevdiğim şekli baklalı enginar ama bakla Favizm'e neden olabileceğinden dolayı çocuklara uzunca bir süre (kimi kaynaklara göre 7 yaşına kadar) verilmiyor. Bir de bütün halinde pişen ve yaprakları dişlerimle sıyırdığım enginarı çok severim ama o da henüz Sarp'a verebileceğim bir şey değil. Haliyle ben de yeni arayışlara girdim. Enginar her türlü afiyetle yenebilir ama en çok sevdiklerimden biri kıymalı enginar oldu. Enginar o kadar uyumlu ki, her şekilde çok lezzetli oluyor. Mevsimindeyken alıp buzluğa stoklayınca kış boyu kurtarıcı oluyor. Sarp'ın çorbalarına da buzluktan çıkarıp bir tane dilimliyorum. Enginar konservesi de yapıyoruz, o hali de çok lezzetli. Bir gün stoklama yöntemlerini de yazayım. Şimdi gelelim kıymalı enginara:

Malzemeler:

8 - 10 adet enginar

200 gr kıyma

2 çorba kaşığı pirinç

1 orta boy soğan

1 avuç kadar dereotu

1 tutam karabiber

Hazırlanışı:

Soğanı ince kıyıp bir kaba alın

Pirinci yıkayıp üzerine ilave edin

Enginar harici tüm malzemeyi kaba ilave edip dolma içi hazırlıyormuş gibi yoğurun

Enginarları yıkatıp geniş bir tencereye dizin (tabanında kılçıkları olup olmadığını kontrol edin, gerekirse bir miktar soyun)

Kıymalı harcı enginarların üzerine bölüştürün, artanını tencereye yayın

Enginarların üzerini geçecek kadar kaynar suyu tencereye ekleyin ve orta ateşte pişmeye bırakın

20 dakika sonra enginarları bir bıçakla kontrol edin, yumuşamışlarsa tamamdır!

Çok hızlı, çok pratik, çok lezzetli, çok besleyici. En sevdiğim kombinasyon!

Not: Enginarı bütün olarak alacaksanız saplarını atmayın, soyduktan sonra onları da enginarlarla birlikte pişirin. Ne kadar lezzetli olduklarına şaşıracaksınız.

bottom of page