top of page

Pancarlı humus


C vitamini yönünden çok zengin pancarı mevsiminde sık sık kullanmayı çok seviyorum. Hem bağışıklığı güçlendiriyor, hem de harika rengi sebebiyle yemekleri daha cazip hale getiriyor. Eğer bebeğiniz yiyecekleri sosa batırarak yemekten hoşlanıyorsa küçük krakerler ile servis edebilirsiniz. Krakerleri eliyle kendisi bu renkli sosa batırıp yerken eğlenebilir. Ya da küçük ekmeklerin, dilimlenmiş krebin üzerine sürülüp de verilebilir.

Sarp bu aralar evdeki elektrikli aletlerin hepsine bayılıyor. Bunlardan biri de rondo. Düğmesine kendisi basarken çok eğleniyor. Biz bu humusu birlikte hazırladık. Sonrasında kendisi yemek istedi. Küçük bir kaseye koyup kaşıkla verdim, o şekilde yedi.

Pancar 7. aydan itibaren bebeklere serbest, nohut ise 9. aydan itibaren kullanılabiliyor. Tarifte kullandığımız sarımsak 6. ay, toz kimyon 7. ay, maydonoz ise 9. ay itibaren kullanılabilir.

Tahin ise 1 yaş öncesi önerilmiyor. Limon, tuz ve karabiber 1 yaşından sonra serbest. Karabiberi taze çekilmiş kullanmak daha iyi olur.

Malzemeler:

1 adet haşlanmış pancar

1 su bardağı haşlanmış nohut

2 yemek kaşığı tahin

2 diş sarımsak (ince kıyılmış)

2 yemek kaşığı limon suyu

1 tatlı kaşığı kimyon

3 yemek kaşığı zeytinyağı

tuz

karabiber

üzeri için bir iki dal maydonoz

Hazırlanışı:

Önceden haşladığınız nohutun içinden daha sonra süslemek için kullanmak üzere birkaç tane ayırıp geri kalanını rondoya atıp çekin

Nohutlar iyice ufalanınca içine tahin, sarımsak, limon suyu ve zeytinyağını ilave edip tekrar çekin

Daha sonra birkaç parçaya ayırdığınız pancarı da rondoya atıp hepsi iyice karışına kadar karıştırın

En son zevkinize ve bebeğinizin ayına göre baharatları ilave edin.

Arada tadına bakarak istediğiniz lezzete ulaşıncaya kadar çekin.

Kimyon çok yakışıyor, o konuda elinizi serbest bırakabilirsiniz :)

Humus hazır olunca bir kaba alıp üzerinde biraz zeytinyağı gezdirin ve üzerini ayırdığınız nohutlar ve ince kıyılmış maydonoz ile süsleyin.

İşte görüntüsü ve tadı harika olan pancarlı humusu hazırlamak bu kadar kolay.

Afiyet olsun!

#pancar #nohut

bottom of page