top of page

Pancar cipsi


Pancar cipsini birkaç seferdir deniyorum ve bu tarifle bizim evde en sevilen haline ulaştım. Bu cipsi Sarp ve tüm aile çok sevdik. Her yaptığımda ertesi günü göremeden bitmiş oluyor ama siz dilerseniz kapalı bir kapta birkaç gün saklayabilirsiniz, tabii bitirmeden dayanabilirseniz : )

Tarife geçmeden birkaç noktayı anlatayım:

Başlangıç aşamasında biraz tuz ile bekletmek pancarların içindeki fazla suyu atmasına yardım ediyor ve bu sayede daha çıtır ve şekli daha düzgün cipsler elde ediliyor. 1 yaşından küçüklere tuz verilmediği için dileyenler elbette bu aşamayı atlayabilir.

Ben pancarları dilimlemek çin mandolin kesici adı verilen rendeyi kullanıyorum. Geçenlerde instagramda bu tip bir kesici aradığımı söylediğimde çok uygun seçenekler bulmama yardımcı oldular. Siz de eğer evde bu tip doğranmış sebzelere ihtiyaç duyuyorsanız bir tane alabilirsiniz. Ben salatalarda ya da bu şekilde sebze cipslerinde (patates, yer elması vs) çok severek kullanıyorum. Yok sadece deneyeceğim diyen herhangi bir sebze soyucuyu da kullanabilir. O şekilde de denedim, tat bakımından bir değişiklik olmuyor. Sadece daha küçük ve ince uzun parçalar elde ediliyor. Pişirme süresi daha kısa olabilir.

Çok ince dilimlendiği ve bir tepsiye anca 20 dilim civarı sığdığı için tahmin edebileceğinizden çok daha fazla tepsi pişirmeniz gerekebilir. Yalnız buradaki önemli nokta, pancarlar piştikçe gerçekten inanılmaz küçülüyorlar. Yani eğer 1 adet pancar kullanırsanız elde edeceğiniz küçük bir kase cips olacaktır. Ben 3 tane pancar kullandım ve her seferinde fırına 3 tepsi vererek 2 seferde pişirdim. Büyük bir salata kasesi kadar cips elde ettim. Cipsler ertesi günü göremedi :)

Pancar 7. aydan itibaren bebeklere verilebiliyor. Sarımsak tozu olarak Naturelka kullanıyorum. İçinde katkı maddesi yok, sadece sarımsak var.

Malzemeler:

2- 3 orta boy pancar

1 çay kaşığı tuz

2 yemek kaşığı zeytinyağı

1 tatlı kaşığı sarımsak tozu

Hazırlanışı:

Pancarları iyice yıkayın, sebze fırçanız varsa dışını fırçalayabilirsiniz de

Mandolin kesici yardımıyla pancarları (kabuğunu soymadan) çok ince dilimler elde edecek şekilde dilimleyin

Pancar dilimlerini bir karıştırma kabına alın ve zeytinyağı ile tuz ile karıştırıp 10 dakika kadar bekleyin

Dibinde kalan fazla suyunu dökün ve üzerine sarımsak tozunu da ekleyerek tekrar karıştırın

Fırını 150 derecede ısınmaya bırakın

Pişirma kağıdı serilmiş fırın tepsilerine pancar dilimlerini dizin ve fırına gönderin

Arada kontrol ederek 45 dakika kadar pişirin (aslında kurutun)

Fırından çıkardığınızda tamamı cips sertliğine ulaşmayabilir, dışarı çıktıktan sonra sertleşmeye devam edecekler ama burada dikkat etmeniz gereken nokta eğer hala nemlilerse biraz daha pişmeleri için tekrar fırına göndermeniz

Fırından çıktıktan sonra biraz bekletin ve çıtır çıtır yenmeye hazırlar!

Afiyet olsun!

bottom of page