top of page

Kıymalı patates


Kıymalı patates için tarif yazmaya gerek var mı? Haklısınız, bu zaman zaman herkesin evimde pişen, genelde çoğu kişinin severek yediği kurtarıcı bir yemek ve herkesin kendine göre bir usulü var. Geçenlerde pişirip instagramda paylaşınca, özel bir şey yapıp yapmadığımı soran çok oldu ama ondan daha fazla şöyle yorum geldi: Evde kıyma vardı ne yapsam diye düşünürken bunu gördüm, hemen yapıyorum. O gün birkaç kişi topluca kıymalı patates yaptık :) İnsanın bazen kafası dolu oluyor, bazen de uzun süredir yapmadığı yemeği unutuyor. Böyle durumlar için bana her zaman çok kurtarıcı gelen, Sarp'ın da her seferinde mutlulukla yediği kıymalı patates tarifini yazmak istedim. Benim için de burada el altında bulunsun, arada görüp hatırlayayım.

Tarifte aslında klasik kıymalı patates tarifinden çok da farklı bir şey yok ama tek bir püf noktam var: Daha önceleleri patatesleri halka halka doğruyordum, o şekilde görüntüsü daha çok hoşuma gidiyordu ama Sarp'a kolaylık olsun diye artık patatesleri küp küp kesiyorum. Hem daha hızlı pişiyor, hem pişerken dağılma ihtimali azalıyor, hem de Sarp kaşıkla kolaylıkla yiyebiliyor. Sonradan patatesleri bölme işi olmuyor.

Ben bu tür yemekleri çok sulu sevmiyorum o yüzden suyu patateslerin üzerini geçmeyecek şekilde ekliyorum. Bir de faydası artsın diye içine buzluktan biraz kemik suyu da ekliyorum, o da su seviyesini biraz arttırıyor. Siz keyfinize göre azaltıp arttırabilirsiniz. Sarp'ın tabağına suyunu biraz süzerek koyuyorum, daha kolay yesin diye.

Patates, soğan, sarımsak 6. aydan itibaren bebeklere verilebiliyor. Kuzu eti 9. aydan itibaren serbest.

Domates ve domates salçası 1 yaşından itibaren kullanılıyor ama daha küçük bebekler için elbette hiç kullanılmasa da olur. Biber ise 8. aydan itibaren kullanılabilir. Eğer yemeğe domates salçası kullanmadan lezzet katmak istiyorsanız 1 yaş altı bebekler için ev yapımı kapya biber salçası kullanabilirsiniz.

Malzemeler:

5 orta boy patates

200 gr kuzu kıyma

6-7 kaşık yaz domatesi ya da 1 yemek kaşığı domates salçası

1 büyük kuru soğan

2 diş sarımsak

3/4 litre sıcak su (üzerini kapatacak kadar)

2-3 buz küpü kadar buzluktan kemikli ilik suyu

2 yemek kaşığı zeytinyağı

1 yemek kaşığı tereyağı

Mevsimine göre ince doğranmış kapya biber ya da yeşil biber de kullanılabilir

dileyenler için tuz, karabiber

Hazırlanışı:

Soğanı yemeklik doğrayın

Sarımsağı ince kıyın

Bir tencerede yağları eritin ve sarımsakla birlikte soğanı rengi değişene kadar soteleyin

Üzerine kıymayı ilave edin

Kıyma suyunu salıp çekince salça ya da domatesi ekleyip birkaç dakika çevirin

Üzerine küp küp doğranmış patatesleri de ilave edip birkaç dakika soteleyin

Üzerine sıcak suyu, kemik suyunu ve kullanacaksanız baharatını da ekleyip patatesler yumuşayıncaya kadar 20 dakika civarı pişirin

Kıymalı patates hazır. Afiyet olsun!


bottom of page