top of page

Soğan cücüğü (erkek soğan) kavurması ve omleti


Çok sevdiğim ve yılın sadece kısa bir dönemi bulabildiğimiz bir yiyecek olduğu için soğan cücüğünden bahsetmek istedim. Bazı yerlerde erkek soğan, zibek dendiğini de görüyorum. Biz Sarp’la bu isimlere çok güldük. Cücük ve zibek :)

Soğanın cücüğü denen şey, aslında soğanın henüz tohum aşamasındayken ortasından çıkan dallar. Bildiğimiz taze soğana göre oldukça kalınca ve sanki bir boruymuş gibi ortası boş olan soğan sapları, uç kısmındaki tomurcuklar çiçek olarak açmadan toplanıyor ve böylece soğan cücüğü dediğimiz bu çok lezzetli soğan soframıza geliyor. Pazarda genelde Nisan - Mayıs - Haziran aylarında karşıma çıkıyor, görürsem de kaçırmıyorum. Bu ara pazarda bolca var.

Peki nasıl kullanıyorum? Soğanları aldıktan sonra iyice yıkıyorum ve ucundaki tomurcuk kısmı (yukarıdaki foto) kesip atıyorum; o kısım kullanılmıyor. Daha sonra sap kısmında sertleşmiş olan bölümler varsa bıçakla ayırıp atıyorum. Kalan soğanları 1’er cm’lik halkalar olacak şekilde doğruyorum. Daha sonra tereyağı ya da zeytinyağıyla tavada soteleyip üzerine yumurta kırıp, karıştırıyorum. Dilediğiniz baharatı da ekleyebilirsiniz. Bir de şunu ilve edeyim: aldığınız soğanlar çok sertse yumuşatmak için yağda biraz soteledikten sonra çok az su ekleyerek yumuşamasına yardımcı olabilirsiniz.

Soğan cücüğü yumurtayla çok yakışıyor. Kavurmasını yapıp üzerine yumurta kırmanın yanı sıra, aynı şekilde omlet de hazırlayabilirsiniz. Bu soğanın çiğ yendiğini de okudum ama bana biraz acı geliyor. Ben bu sene mevsimi geçmeden bu soğanla pilav ve bir de kek deneyeceğim çünkü gerçekten bu çok lezzetli malzemeyi zamanı geçmeden bol bol kullanmak istiyorum.

Siz de kendisine rastlarsanız soğan cücüğüne bir şans vermenizi öneririm, bence lezzeti sizi de şaşırtabilir. Kahvaltılara biraz renk katmak, menüde değişiklik yapmak için küçük mevsimsel şansları değerlendirmek gerek!

Afiyet olsun!

bottom of page