top of page

Pratik sebzeli kuzu eti yemeği


Bu yemek tam bir "Dolaptakiler değerlensin, Sarp da hem sebze hem et yemiş olsun" yemeği oldu. Organik pazarda küçük taze patatesler gözüme çok cazip görününce fark etmeden kullanabileceğimden biraz daha fazla almışım. Onları da değerlendirmek için uygun bir yemek oldu. Baharla birlikte taze patates çıkıyor. Patatesin en sevdiğim hallerinden biri. İyice yıkayıp fırçalayıp kabuklarıyla birlikte kullanıyorum. Fırında da çok güzel oluyor, bu sefer tencerede hafif sulu et yemeğine lezzet kattı. Bu yemeğin bana göre en önemli avantajı ise pek hazırlık gerektirmeden kısa sürede hazır olan besleyici bir yemek olması.

Kuzu kuşbaşı benim Sarp'ın yiyeceği parça et yemeklerinde ilk tercihim. Kuzu eti, dana etine göre çok daha sağlıklı ve bebekler için öncelikli olarak tercih edilecek kırmızı et seçeneği. Bunun nedeni ise danaların antibiyotik içeren yemlerle beslenebilirken, kuzular sadece doğal şekilde besleniyor olması. Artık organik dana eti de bulunabiliyor ama eğer böyle bir imkan yoksa bizim doktorumuz kuzu etini tercih etmenin daha doğru olduğunu söylüyor. Ben kasaptan et alırken kuzu kuşbaşını, bildiğimiz kuşbaşının yarısı olacak şekilde, küçük parçalar halinde kestiriyorum. Bu şekilde Sarp da daha kolay yiyor.

Yemekte kullanılan malzemelerin aylara göre dağılımı şöyle: Soğan, sarımsak, havuç ve patates 6. aydan itibaren serbest. Biber 8. aydan sonra kullanılabiliyor. Domates salçası 1 yaş ama sadece ev yapımı tuzsuz tatlı biber salçası kullanırsanız, 8. aydan itibaren bebeğinize verebilirsiniz. Bende hazırda bu sebzeler olduğu için bu şekilde pişirdim ama elbette bu yemeği istediğiniz şekilde çeşitlendirebilirsiniz. Sadece pişme sürelerine dikkat etmek iyi olur. Örneğin yemeğe brokoli eklemek isterseniz, onun havuca ve patatese göre çok daha hızlı pişeceğini hesaba katarak, brokoliyi tencereye yemeğin pişmesine 5 dakika kala eklemelisiniz diye küçük bir not düşerek tarife geçiyorum.

Ben neredeyse tüm yemekleri ailece yiyeceğimiz miktarda, 4 porsiyon civarı pişiriyorum. O nedenle sadece çocuğunuz için pişirecekseniz miktarları ayarlayabilirsiniz.

Malzemeler:

250 gr kuzu kuşbaşı (küçük doğranmış)

2 havuç

1 büyük boy soğan

2 diş sarımsak

10 küçük boy taze patates ya da 2 büyük patates

1 kapya biber

1 tatlı kaşığı domates salçası

1 tatlı kaşığı tatlı biber salçası

3 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:

Tencereyi ateşe alın ve yüksek iyice ısıtın

Etleri tencereye koyun ve ilk başta hiç karıştırmadan yüksek ateşte 2-3 dakika kadar mühürleyin (böylece suyu içinde kalacak)

Daha sonra altını orta ayara alıp, karıştırarak pişirmeye devam edin ve etler suyunu salıp çekince zeytinyağını tencereye ekleyin

Ardından soğan ve sarımsağı da ekleyerek 1-2 dakika çevirin

Dilimlediğiniz havuç, kapya biber ve patatesi de ekleyip birkaç dakika, sebzeler hafifçe yumuşayıncaya kadar soteleyin

Baharat kullanacaksanız ekleyip karıştırın

Salçaları ekleyin ve salçalar pişene kadar birkaç dakika daha sotelemeye devam edin

Sebzelerin üzerini kapatmayacak kadar sıcak su ekleyin ve kapağını kapatarak 20 dakika kadar, patates ve havuçlar dilediğiniz yumuşaklığa gelene kadar pişirin.

Afiyet olsun!

bottom of page