top of page

Adı pilav, kendisi karnabahar: Karnabahar pilavı


Karnabahar pazarlarda yüzünü göstermeye başladıysa, hayat kurtarıcı bir tarif gelsin! Karnabahar sevmeyen bebekler ya da çocuğa pilavla makarnadan başka şey yediremiyorum diyenler için muhteşem bir keşif. İtiraf edeyim, ben kendim de karnabaharı pek sevme(zdi)m. Daha sonra fırında karnabaharı (tarifi şuradan okuyabilirsiniz) keşfetmemle fikrim değişti. Sonra karnabaharı rondodan çekip çiğ haliyle salatalarda kullanmaya başladım ama gaz yapabileceği için Sarp'a o şekilde vermiyorum. Bu karnabahar pilavı ise bence bu sebzenin en pratik, en sevilesi hali. Çok kısa sürede hazırlanıyor ve kendisinden beklenmeyecek kadar çok ama çok lezzetli oluyor.

Karnabaharın beyin, diş ve kemik gelişimine katkısı olduğu söyleniyor ve özellikle potasyum yönünden çok zengin.

Karnabahara en yakışan baharat bence kimyon. Veee bilin bakalım kim karnabaharın gaz yapma etkisini azaltıyor? Kimyon! Ben Sarp'a bu pilavı karnabahar kısmından fazla bahsetmeden (kendisi tam bir pilav fanatiği çinkü) yemekte pilav var diyerek verdiğim için içine kafa karıştırıcı olabilecek fazla bir şey koymuyorum. Ama bu pilavı yapmayı düşünenler için de küçük bir ipucu olsun: Bazen bu pilavı hazır olduktan sonra Sarp'a biraz ayırıyorum ve bizim yiyeceğimiz kısmın üzerine tuz, maydonoz ve taze soğan doğrayıp karıştırıyorum.

Bu pilavı bebeklerinize 8. aydan itibaren verebilirsiniz. İçinde kullandığımız karnabahar 8. ay, soğan 6. ay, kimyon ise 7.aydan itibaren verilebiliyor. Dileyenler 1 yaş üzeri bebekler için biraz tuz da ilave edebilir. Karnabahar alerji yapabilecek sebzelerden biri, o nedenle ilk kez verirken 3 gün kuralına uyarak tadım yaptırmak en doğrusu olur diyorum ve tarife geçiyorum.

Malzemeler:

1 orta boy karnabahar

1 kuru soğan

1 tatlı kaşığı kimyon

2 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:

Karnabaharı çiçeklerine ayırıp iyice yıkayın

Parçaları rondoya alın ve pirinç tanesinden biraz daha ufak boyutta olacak şekilde çekin

Soğanı incecik doğrayın

Bir tencereye zeytinyağını alıp ısıtın ve soğanları kavurun

Üzerine karnabaharı ilave edin ve kimyonu da ekleyerek karıştırın ve kapağını kapatın

Ara sıra karıştırarak yaklaşık 10 dakika pişirin

O sırada biraz suyunu salıp geri çekecek. Hafifçe yumuşaması yeterli olacaktır.

Tadına bakın, eğer tanecikler hala sert geliyorsa 1-2 yemek kaşığı sıcak su ilave edebilirsiniz (ben eklemiyorum, hafif diri kalmasını tercih ediyorum)

Altını kapatıp birkaç dakika bekletin ve pilavınız hazır. 

Afiyet olsun!

bottom of page