top of page

Tarhana tostu


Bu tarhana tostu benim için en kurtarıcı yiyeceklerden biri. Öğle yemeği için harika bir alternatif, gün içinde de sağlıklı atıştırmalık olarak sık sık yapıyorum. Sarp'ın yumurta yemeye direnmeye başladığı şu sıralar yumurta yedirmek için de pratik yöntem, 1 yumurtayı şipşak yemiş oluyor :) Tarhana yemeyen çocuklar için de denenebilir. Ben kendi adıma tarhana çorbasını pek sevmiyorum ama bu tosta bayılıyorum!

Yumurtanın tamamını kullandığımız için tarif bu haliyle 1 yaş üzeri için uygun ama tarhananızın içeriğine göre (eğer içeriği 1 yaş öncesi için uygunsa), tarhana miktarını biraz azaltıp sadece yumurta sarısı kullanarak da hazırlayabilirsiniz. Susam da 1 yaş sonrası deneyerek kullanılabilir. Ben evde varsa içine susam da ekliyorum ama mecbur değil elbette. Ek gıdaya yeni geçilen dönemde olası alerjileri tespit edebilmek için tüm besinleri 3 gün kuralıyla test ederek vermek gerekiyor. Özellikle susam gibi alerji yapma olasılığı yüksek besinleri 1 yaş sonrası da olsa bebeğinize vermeden önce mutlaka 3 gün kuralıyla test edin.

Ben tarhana tostunu genelde tost makinesinde hazırlıyorum ama eğer yoksa tavada da yapabilirsiniz. Hem de tavaya pişirme kağıdı serip, tavayı kirletmeden :) O şekilde de denedik, onayladık.

Sarp bu tostu yerken "Daha kıtır kıtır olmasını isterdim" diyince bir de tarhana krakeri uydurmak şart olmuştu. Onu da daha önce şurada yazmıştım, göz atmak isterseniz linkini ekledim. Daha kıtır hale getirmek için un ekleyip, pişirme süresini arttırıyoruz.

Malzemeler:

1 yumurta

2 tepeleme yemek kaşığı tarhana

50 gr kadar rendelenmiş sert peynir (ben tuzu alınmış Bergama tulumu kullanıyorum)

1 yemek kaşığı zeytinyağı

Dileyenler için 1 çay kaşığı kadar susam (ben beyaz kullandım)

Hazırlanışı:

Yumurtayı çırpın

Diğer malzemeleri ilave edin ve karıştırın

Karışımı pişirme kağıdı serilmiş tost makinesine dökün ve pişirme kağıdını açıkta kalan kısmın üzerine katlayarak pişirmeye başlayın.

Tostunuz birkaç dakika içinde hazır!

Ben kolaylık olması için dilimleyerek verdim Sarp'a.

Afiyet olsun!

Daha önce kraker tarifinde de detaylı anlatmaya çalıştım ama tost makinesine kağıdı nasıl serelim, üzerini nasıl kapatalım diye sorular olabilir diye bol bol fotoğraf ekliyorum, umarım açıklayıcı olur.

bottom of page